Club History

The Cattewater Cruising Club was formed in 1989 as a result of a group of keen sailors, who kept their boats in the Cattewater nearby Turnchapel, socialising on a regular basis in the Boringdon Arms and realising that the other established Plymouth based yacht clubs really did not cater for their particular needs, which were for informal, social, local cruises in company. They decided, therefore, to form their own club and to do their own thing.  In order to gauge the level of potential interest, a proforma was posted on a noticeboard in the Boringdon Arms, which attracted more than 60 signatories.

The Boringdon Arms had been owned by Ann & Jim White in the period leading up to the formalisation of the Club and they had encouraged the founder members in their activities.  Indeed, they had met on a regular basis in the corridor and were known by the other regulars as the “Corridor Yacht Club”!  The Whites sold the “Bori” on 21 April 1989 to Janet & John Rayne.  Janet’s sister and brother-in-law, Phyllis & Roy Dowse, became the landlords, but this arrangement only lasted some eighteen months before Phyllis & Roy moved on and Janet took over as landlady with Rob Looker, who had been helping Roy manage the bar and cellar, becoming the bar and cellar manager, an arrangement that continued until December 2002.  The Raynes, the Dowses and Rob Looker were all strong supporters of the fledgling club (their names can be seen on the list above) and offered the facilities of the pub.  As a result, the first committee meetings were held at the Boringdon Arms, which was formally adopted as the Club Headquarters.  Despite the “Bori” changing hands a number of times since then, and the Club trying other locations as an alternative Club HQ, the Club has always ended up back at the “Bori”. 

The first formal minuted Club meetings were held on Friday, 17 November 1989 and Sunday, 19 November 1989 and were attended by 27 people.  The meetings were opened by Bob Dunkley who requested the appointment of a steering committee to formulate a constitution and generally get the Club up and running.  Brian Collinson & Sam Parry-Jones were nominated to be chairman of the steering committee with the position going to Sam on a show of hands.  At these first meetings, it was agreed that the club would be named the “Turnchapel Area Cruising Club” and that it should be affiliated to the RYA.  The annual membership subscription was set at £1. The Club started with 18 members and had grown to 40 members by 11 January 1990.  The very first member was John Skitt, who had a wooden folkboat, “EBA II”.  The other founding members included: April Blyth & Bob Brown, who had a 39 ft ferro-concrete sloop, “Wacabone”; Tessa & Bob Dunkley; Daphne & Sam Parry-Jones, who had a Fairey Titania; Helen & Bruce King; Chris & Colin Wilson; and David Milton, Roy Dowse, Rob Looker, Tim Birch & Brian Collinson.

John Skitt, The first CCC Member

EBA II

The Steering Committee met on 1 December 1989 and, following approaches from a number of members for a less parochial name, considered various suggestions for an alternative name and finally agreed that “Cattewater Cruising Club” be formally adopted.  It was also agreed to hold committee meetings twice a month!!  At subsequent meetings that spring, the Steering Committee agreed to apply to the Cattewater Harbour Commissioners to be allocated a trot of moorings to manage for use by Club members; this application was not successful.  It was during this period that the Club badge was chosen, following a competition which drew some half dozen entries.

The first Club Annual General Meeting (AGM) was held on 26 April 1990 and it was agreed to rename the positions of Chairman & Vice Chairman as Commodore & Vice Commodore, to align with other yacht clubs terms.  Sam Parry-Jones was elected as the first Cattewater Cruising Club Commodore; the annual subscription was raised to £2 at this meeting.  Sam & Daphne’s Fairey Titania was of a class designed by Uffa Fox and was an evolution of his original World War 2 design for air-dropped lifeboats, which were also built by Fairey Marine using the same cold-moulded plywood hull construction.  Sam founded and presented the original Schermuly Trophies to the Club in 1994.

The second Club AGM was held on 26 April 1991 and elected seven members to the Committee.  The new Committee met immediately after the AGM and elected Doug Ivey as the new Club Commodore.  They also agreed to hold monthly committee meetings.  The Club became affiliated to the Royal Yachting Association (RYA) in 1991 and to the Port Of Plymouth Sailing Association (PPSA) the following year, 1992.

Among the other early members were: Baden & Mary Webb, who had an Elizabethan 29, “Blue Shadow”; Doug Ivey, whose boat was called “Crago Too”; Mike & Shirley Walker, who then had a Westerly Centaur, “Fair Lady 2”; Rick & Jane Thorne, who then had a Macwester Rowin 22, “Merlin”; David & Corinne Hurrell, who then had a Westerly Centaur, “Chiron”; Phil & Anna Jones, who then had a 22 ft Norman, “G & T”; Peter & Barbara Fellows, who had a UFO 34, “Calcaria”; Dave Ellis, who had a Westerly Centaur, “Blue Mist”; Martin Gooderson, who then had a Hurley 22; Mike & Lyn Sims, who then had a Nicholson 32, “Takapoona”; and Ray Tucknott, who specialised in artistic rope work, and who presented the Club with its first trophy, the Tucknott Trophy for “Merit”, in 1991.  Doug Ivey was the first member to be presented with this trophy.

Ray Tucknott presents the Tucknott Trophy to Commodore Doug Ivey

The early cruises were confined to Cawsand Bay, Jennycliff Bay and Barn Pool.  The first cruise beyond the Sound was to Fowey in July 1991 and was organised by Doug Ivey.  This was a big adventure for many members and set the guiding principle which is still followed by the Club to this day – to encourage new members to extend their cruising horizons by sailing in company with more experienced members.  A Club Burgee was presented to the Royal Fowey Yacht Club during this cruise; it was in a very intricate rope work frame made by Ray Tucknott. 

Another of the Club activities in the very early days was a rowing race to Lara Bridge and back called a “Bridge Too Far”.  Rick Thorne and David Hurrell had the ignominy of being disqualified two years in a row.  On the first occasion they were so far in the lead that they were deemed to be trying to hard and taking the race too seriously!  The following year, they were disqualified again, but this time for the broadside of flours and eggs that they unleashed upon the Commodore, scoring a number of direct hits!!

Doug Ivey was succeeded as Commodore by Mike Walker, who organised the first cross channel cruise to Guernsey in June 1992.  Nine boats made the cruise and a Club Burgee was presented to the Guernsey Yacht Club.  The annual membership fee was raised to £5, with a £5 joining fee, at the 1992 AGM.  Three Club boats also went to France for Best ’92.

Guernsey 1992: Exchange of burgees with the GYC

Guernsey 1992: Merlin and Chiron alongside

Mike also organised a cross channel cruise to Trebeurden in May 1994; by then he and Shirley owned a Westerly Consort, “Phaeax”.  Other organised cruises at that time were: a weekend lock-in to Charleston; Barn Pool and Mount Edgcumbe for cricket on the lawn and a BBQ; and up the River Tamar to the Crooked Spaniard.

Either the winters were milder and less stormy, or the members were more hardy, in the early years, because one of the annual events was the 27 December “Icicle Run”.  This was conceived in the “Bori” when Rick Thorne & David Hurrell were having a drink with Dave Ellis and bemoaning the fact that both their boats were out of the water and it was looking to be a nice day for a sail.  Dave Ellis offered to provide the boat, if the other two provided the beer, and the first “Icicle Run” was made to Cawsand Bay!  In the years that followed, a group of members always tried to make Cawsand, but if the wind was an easterly then they sailed to the Swan Inn near the Dockyard.  If the weather negated a sail, then the “Icicle Run” remained at anchor in the “Bori” or cruised on foot to the Barbican!!

1992: Icicle Run to the Swan Inn, Devonport

1993: Steve Goodchild in Alba Dart entering Charlestown harbour

Another cruising club had been formed in Turnchapel, the Clovelly Bay Yacht Club (CBYC), and was based in the New Inn (now the Clovelly Bay Inn).  It was struggling for members and in November 1993 the remaining members decided to merge with and become members of the Cattewater Cruising Club. Thus the Club was fortunate to gain additional new members, such as Ann Young.  Late 1993 also saw the formation of a dedicated Cadets Section under Greg Phillips.

In 1994 the Club elected April Blyth as Commodore who, together with the Vice Commodore, Anna Jones, made local headlines as the first ladies to hold senior flag officer positions in any of the local sailing clubs. Anna secured the position of Vice Commodore after a recount following a very close contest with Russell Smiley.  Anna and her husband, Phil, then owned a yacht called “Noble Lady”.  They presented the Club with the Cattewater Cup for “Participation” in 1994.  The first winner of the Cattewater Cup was Mike Sims who had cruised to Brittany, the Channel Islands and several other destinations that year.  By this time, the Club membership had grown to 206 paid-up members, which included the Cadet Section with 32 members.  The Club co-hosted the Plymouth Classic Boat Rally in 1994, and again in 1995, and social events were held in the “Bori” and on Turnchapel Beach.

April Blyth: The first CCC female Commodore

Mike Clarke was elected Commodore in 1995 to succeed April who had had to resign as she was moving to work overseas.  The AGM that year also appointed Rob Looker as Honorary Rear Commodore in recognition of the significant role he had played in the life of the Club from its very earliest days.  Rob had also been untiring in his support to the Club in organising and enabling raffles, publicity, garment printing and generally promoting the Club to customers at the “Bori”.  Later that year, Brian Collinson was elected as the Club’s first Life Member on his move to France in acknowledgment of his long and hard work as a founder member and his many years as the Club Honorary Secretary.  The Club was very involved throughout 1995, and 1996, in the future arrangements for the former Royal Air Force Mount Batten site and the establishment of a Water Sports Centre.  There was also correspondence with the Yachthavens Group concerning the state and future of their recently acquired Clovelly Bay Marina, where a number of members kept their boats.  The New Inn also appeared as an alternative venue for the 1995 Fitting Out Supper and other events in recognition of its connection with the prior CBYC.  Indeed, at this time, the Club had notice boards in both the “Bori” and the New Inn.

1994: Russell Smiley in Fair Dawn off Turnchapel (pre marinas!)

1994: The “Bori” band and BBQ on Turnchapel beach

Late 1995 and early 1996 saw the very sad and unfortunate deaths of founding members Baden Webb and Steve Goodchild.  Baden Webb is remembered by the Baden Webb Memorial Cup for “A Feat of Outstanding Seamanship”, which was first presented in 1997 in memoriam by his widow, Mary.

The 1997 AGM elected Rick Thorne as Commodore and agreed to close the Cadet Section, due to the lack of interest from youngsters and the fact that Greg Phillips, the driving force behind the Cadet Section, had had to resign his position due to work pressures.  The annual membership subscription was raised to £7.50 in 1998; the £5 joining fee was retained.  The club also agreed to leave the PPSA in 1998, but this decision was reversed in 1999.  1998 also saw the Schermuly Trophy being presented to Mike Sims for a two man, 36 day non-stop Atlantic crossing from Florida to Plymouth in a Moody 33 owned by Gareth Thomas!! 

Rick was succeeded by Geoff Wheeler, who was elected Commodore in 1999.  Mike Walker had been a driving force behind the development of the Mount Batten Centre and negotiated the terms for the Club to move its Headquarters there in July 1999. 

Ann Young was elected to succeed Geoff as Commodore in 2001.  Unfortunately, there was some confusion and argument over the election of the other officers and the committee members at the AGM that year resulting in some committee resignations and the final committee positions not being resolved until July 2001.  Things then returned to an even keel and at the 2002 AGM the election went smoothly; the annual membership subscription was raised to £10 at this meeting.

2002 was another very sad year for the Club with the loss of two more of its founding and stalwart members, Mike Walker and Sam Parry-Jones. The ashes of both were scattered from Rick Thorne’s boat “Port Star” in the company of family and other Club members, Mike off the Mount Batten Centre and Sam in Jennycliff Bay.  Mike is remembered by the Walker Trophy, which was presented in-memoriam to the Club by his widow, Shirley.  Shirley, for her support and involvement in the Club since its foundation, was made a Life Member. 

Social events were always a major feature in the Club programme and at least one formal dinner was arranged each year at such venues as the Langdon Court Hotel (1991, 1994, 1995 & 1996), Elfordleigh Hotel (1992), Broadsands Links (1993), St Mellion Golf and Country Club (1997, 1998, 1999, 2001 & 2003), and, more recently, Staddon Heights Golf Club (2010) and the Bridge (2011).  Other social functions were normally held at the “Bori”, or the New Inn, in the mid 1990s.  Annual trips were organised to the London Boat Show from 1993 to 2004.  Regular visits were also made to the other local sailing clubs.   During the winter months on a Wednesday night, members used to meet in the “Bori” to listen to visiting speakers or to do chart work or knots.  Amongst the visiting speakers were local pilots, tug boat skippers and members of the RNLI Plymouth Lifeboat crew.  One night, the speaker was Mike Clarke, Commodore 1995-97, who gave a vivid and inspiring account of his single-handed, non-stop voyage to Australia, and return, in a Rival 32, which took him a few days short of a year in 1990.  On another occasion, Carole Newman gave a fascinating talk about her experiences whilst taking part in the TransAt Singlehanded Race.

Ann Young was succeeded as Commodore in 2003 by Ros Wheeler, but then became the Honorary Treasurer, a position she held for a further 8 years.  Frank (Arti) Shaw had been the Club Honorary Treasurer for a number of years and was made a Life Member in 2003.  The cost of being based at the Mount Batten Centre had increased significantly and in 2004 the Club became affiliated to and moved its Headquarters to the Plym Yacht Club.

Ros Wheeler was succeeded by Ian Peters, who became Commodore in 2005.  Ian and his wife, Carol, had been active members of the Club for several years and they had served as Membership Secretary and Honorary Secretary respectively.  On becoming Commodore, Ian handed over the duties of Membership Secretary to Pip Shell, who still holds the position today.  Geoff Wheeler was re-elected for a second term as Commodore in 2008.  This year also saw the Club terminate its affiliation with the Plym Yacht Club and move its Headquarters back to the Boringdon Arms.

The Club membership went into decline in the early years of the new millennium.  There were nearly 200 members in 2000 and this had steadily reduced to only 30 paid-up members in 2009.  The reasons for this decline were many fold and included lots of the early members having had to either give up sailing due to age or ill health or having to move out of the area.    It was kept afloat by the efforts of Ros & Geoff Wheeler with the support of the remaining long term members such as Ann Young, Rick Thorne, Corinne & David Hurrell, Peter Fellows, Martin Gooderson and Lyn & Mike Sims.  Lengthy discussions were held around this time as to whether or not to wind-up the Club and cease its activities.  Fortunately, the decision was made to continue and the Club has gone from strength to strength with each passing year.

In 2007, Geoff Wheeler recruited two new members, Celia & Roger Coleman. They were members of the Plym Yacht Club at the time, which was still being used as the Club Headquarters.  Celia became the Honorary Secretary and Roger took on the position of Vice Commodore in 2008.  They were new to sailing, having only taken it up as something they could enjoy together in retirement, and were full of passion for the sport. More importantly, together with several other Club members, they were berthed in Plymouth Yacht Haven (PYH), the successor to the Clovelly Marina, and through their enthusiasm gradually encouraged other nearby berth holders to join the Club. 

One of those encouraged to join in 2011 was Nigel Vaughan-Smith, who became Rear Commodore Sail in 2012 and reintroduced a more formal and structured annual cruising programme.  For the previous few years any cruising in company by Club members had been arranged on a short notice ad hoc phone call system.  Indeed, the Club trophies were not awarded during the period 2007-2011 due to the lack of cruising achievements.  The weather ensured that 2012 was not the best of cruising seasons and of the twelve planned cruises only three went ahead as planned with a further two being completed to a modified schedule.  However, eight boats managed to cruise in company allowing sufficient competition for the Club trophies to be awarded at the Laying-Up Dinner & Prize Giving at Langdon Court.  The Tucknott Trophy was won by Corinne & Dave Hurrell in Berserker; the Schermuly Trophy by Chris Greenwood, Macushla Too; the Baden Webb Memorial Cup by Gail & Alan Casey in El Velero; the Walker Trophy by Ian Duffie in Wings of the Morning; and, the Cattewater Cup by Alan Eves & Ian Foster in Sundance.

2012: Macushia Too, Paloma, Pearl Fisher and Isotope in the Yealm

The Royal Yachting Association (RYA) introduced the Active Marina Programme in 2012, which was designed to encourage marina berth holders across the country to get more involved together in sailing and social activities.  This programme was adopted enthusiastically by PYH, and the Club, being affiliated to the RYA and having a number of members berthed in the marina, offered to work in partnership with PYH on the programme by opening up Club cruises to all PYH berth holders.  This arrangement worked well, and is still in place, and has seen a steady stream of new members join the Club.

Celia Coleman succeeded Geoff Wheeler as Commodore in 2013.  Ann Young was elected a Life Member in the same year in recognition of her many years as a Club Officer and past Commodore.  Although the 2013 season resulted in half the Club cruising programme being cancelled due to adverse weather, twelve Club members cruised in company and a number of members managed to undertake some serious long distance cruising.  Gail & Alan Casey sailed El Velero to Yarmouth, Isle of Wight, and back, which won them the Walker Trophy.  Alan also sailed El Velero to the Channel Islands, as did Ann & Iain Carter in Far Cry, whilst Nikki & Peter Stacey made the Isles of Scilly in Sathuta, as did Nigel Vaughan-Smith in Isotope. Paddy O’Connor made it to Poole and back in Pearl Fisher, whereas Maureen & Bill Jose took Chill Out to Concarneau in Brittany.  The Tucknott Trophy was won by Bill Hill in Tianji’s Pearl, whilst Gail & Alan Casey won the Baden Webb Memorial Cup for the second year in a row. Pip Shell, Myott, won the Schermuly Trophy, and Val & Colin Ayres, Kalimero, won the Cattewater Cup.

2013: Pearl Fisher, Myott and El Velero alongside at St Germans

2014: Berserker, Isotope and Saraband in Fowey with Sir Jasper, Paloma and Rose of Truro rafted alongside

The Club Annual Photographic Competition was inaugurated in 2013 and was held in conjunction with the Laying-Up Dinner and Prize Giving at Staddon Heights Golf Club.  The winner was Kev Whitmill, Saraband.  That winter also saw the first series of four “Where Are We?” Competitions, which comprised ten photographs each of various landmarks or navigational beacons which members were invited to identify together with its bearing from the camera position.

In 2014, the Club was approached by Hooe Point Sailing Club (HPSC) with a proposal to open up each others activities to members from the other club.  This was accepted and a few HPSC members have cruised with the Club and some Club members have raced with HPSC. Another mutually satisfactory arrangement which helped cement the growing vitality, dynamism, enthusiasm and strength of the Club.  A joining fee per boat was introduced in 2014, which was set at the cost of a Club Burgee which would then be presented to the new member(s).  The growing popularity of the Annual Photographic Competition led Nigel Vaughan-Smith to present the Club that year with the Happy Snapper Trophy to be awarded to the winner of the competition.

Over the 2014 season, a total of nineteen Club boats participated in part of one or more of the cruises.  In particular, nine boats joined in the cruise to Fowey for the May Day holiday weekend and ten boats took part in all or part of the eight day cruise to Falmouth and surrounds.  In addition to the planned Club cruises, several members undertook some very creditable solo cruises: Rick Thorne took Port Star to Portland Harbour, Arromanches and the Channel Islands; Paddy O’Connor & Pearl Fisher went to the Channel Islands and Dielette; Nigel Vaughan-Smith in Isotope visited the Channel Islands; Peter Fellows sailed Calcaria to Roscoff & Trébeurden; and, Mo & Bill Joce, Chill Out, &  Lyn & Mike Sims, Forever in Blue Jeans, had fun in the Isles of Scilly.  These individual cruises, together with the number of boats participating in the main Club cruises, actually made 2014 an extremely successful season overall for the Club.  Gail & Alan Casey, El Velero, won the Tucknott Trophy for participating in five of the Club cruises; Rick Thorne won the Walker Trophy for his 587 nm 13 days voyage in Port Star to the beaches of Normandy to participate in the 70th anniversary of the D-Day landings; Glenda & Paddy O’Connor won the Baden Webb Memorial Cup for visiting 37 different ports and anchorages; Val Ayres, Kalimero, won the Schermuly Trophy; Bev & Kev Whitmill were presented with the Cattewater Cup; and, Mo Joce, Chill Out, took home the Happy Snapper Trophy.  The trophies were presented by the Commodore, Celia Coleman, at the Prize Giving Dinner held at Kitley House at the end of January 2015.

As a result of all the poor weather, 2015 was classified as a poor cruising season. Although 18 Club boats signed up for one or more of the cruises, only 13 managed to cruise in company. The weather also played havoc with members’ long range cruising plans. Nobody made it to the Isles of Scilly.  Paddy O’Connor, Pearl Fisher, and Mo & Bill Joce, in their new boat Shakura, did make it to the Channel Islands, but had to curtail their stays and make an early return. The Tucknott Trophy was won by Margaret & Alan Eves in Sundance for participating in 5 Club cruises; Alan Farnworth spent 8 days at sea in Sea Walker, going as far as Newlyn and back, which won him the Walker Trophy; Glenda & Paddy O’Connor, Pearl Fisher, retained the Baden Webb Memorial Cup for the second year in a row with 45 different ports and anchorages; Pip Shell, also with a new boat Wave Dancer, was a worthy winner of the Schermuly Trophy; Vida & Chris Reilly, Sound Venture, were presented with the Cattewater Cup; and Mo Joce, Shakura, retained the Happy Snapper Trophy for the second year running.  As for the previous year, the trophies were presented by the Commodore, Celia Coleman, at the Prize Giving Dinner held at Kitley House at the end of January 2016.  The Club membership had grown to 69, including 5 life members, by the end of the season and it was a measure of the vitality of the Club that over 50% of the voting membership, including 6 founding members, attended the Prize Giving Dinner

2015: Sundance, Kalimero, Isotope (going the wrong way) and Sound Venture head off in company for the last cruise of the season in the best sailing conditions of the year!

The end of 2015 saw the sad passing of Graham Holberton, a long term member and former Committee Member.

The 2016 AGM agreed to raise the membership subscription for the 2017 season to £15 per member.  The membership subscription had remained at £10 since 2002, but additional income was required to fund third party liability insurance to enable the Club to continue to run organised cruises in company and to protect the Club and its Officers against any possible litigation.

Again 2016 was not a particularly good sailing season.  However, in common with previous years, it was another very successful year for the Club overall.  Those Club cruises that went ahead were well supported and fully enjoyed by the participants.  The winners of the Tucknott Trophy for 2016 were Celia & Roger Coleman in Paloma, who had signed up for eight cruises. This was a most deserved win as Celia & Roger had frequently completed more cruises than others in previous years but had been debarred the recognition due to their membership of the Trophies Sub-Committee!!

A number of members also made some very valiant long distance individual cruises, including a couple who crewed in friends’ boats.  Rick Thorne crewed the coast of Normandy doing 464 nm in 90 hours at sea.  Whereas, Mike Waterfield did 3,500 nm in a friend’s Moody 35 sailing down and back to Portugal, Madeira and The Azores.  Paddy O’Connor & Crew took Pearl Fisher to the Isles of Scilly and back, as did Lyn & Mike Sims in Forever-In-Blue-Jeans.  Mo & Bill Joce took Shakura to Roscoff at the start of the season and then had an extended summer cruise of some 622 nm round Ushant and down to St Nazair before returning to Roscoff.  Alan Farnworth sailed Sea Walker across to Roscoff, where he had a very enjoyable stay before returning to Plymouth via St Peters Port, Guernsey and Dartmouth.  Graham Gibbs, Freya of Shoreham, spent 10 days at sea and logged over 385 nm cruising to Lymington to watch the Round The Island Race before returning and this taken in context with his earlier 16 days at sea cruise from La Rochelle to join the Club made him the most worthy winner of the 2016 Walker Trophy.  The Baden Webb Memorial Cup was retained for the third year running by Glenda & Paddy O’Connor, Pearl Fisher.  In previous years they had accused the Trophies Sub-Committee of being too harsh with the red pen in reducing their submission by taking out very adjacent anchorages as being the same place.  This year they took greater care and all 60 ports and anchorages were allowed!!  Although the other trophies required the winner to be in their own boat, there is no such caveat on the Schermuly Trophy.  Therefore, the Schermuly Trophy was presented to Rick Thorne for his excellent and gripping report “Ricardo’s RNSA Trip Report”!!  The winners of the Cattewater Cup were Wendy & Graham Davis, Ruahine, who joined their first Club cruise before the ink was dry on their new membership cards and who then participated in a number of other Club cruises and social activities during the remainder of the season.

Celia and Roger Coleman with the Tucknott Trophy

Glenda and Paddy O’Connor retain the Baden Webb Memorial cup

The annual Photographic Competition produced some great photographs and was keenly contested with the Happy Snapper Trophy being won by Bev Whitmill.  There were some excellent social functions, notably the Laying-Up Supper at the Bridge Bar & Restaurant and the Prize Giving Dinner at Kitley House where the Club trophies were presented by the Vice Commodore, Val Ayres.  The monthly gatherings, mainly at the Bori, were well supported and enhanced by some excellent presentations from Mount Batten Boathouse and Ocean Safety.  The Winter Walks programme was also well supported and helped maintain the winter level of fitness.  And last but not least the membership continued to increase steadily reaching 76 including the 5 life members.

2017 was a successful season in so much 27 members took part in one or more of the Club cruises.  Unfortunately, the weather was not cooperative with only 5 cruises going ahead either as planned or to an amended schedule.  The Tucknott Trophy was won for the second year in a row by Celia & Roger Coleman in Paloma. Graham Norris, Rose of Truro, and Wendy & Graham Davis, Ruahine, tied for second place.  This season was generally not a good season for long distance cruising.  However, several members made some valiant efforts.  Others, such as Pippa & Nigel Pitt took the easy option and chartered in Croatia and Greece.  Whilst Mo & Bill Joce continued their gentle cruise down the French coast and Shakura is now secure in La Rochelle.  Graham Gibbs made the longest cruise of all spending 31 days at sea in Freya of Shoreham and covering some 1,300 nm fulfilling his wish to sail the Western Isles.  Although he left from Plymouth, the cruise was staged throughout the summer in five segments and eventually ended in Lymington after a brief night at anchor in Cawsand Bay. This incredible achievement earnt him second place, as the Trophies Sub-Committee felt it was not fully in the spirit of the Walker Trophy as it was not a continuous cruise starting and finishing in Plymouth.  The winners of the Walker Trophy were deemed to be Bev & Kev Whitmill who took Saraband on their longest and furthest cruise to date to St Mary’s in the Isles of Scilly. They also spent several days before and after cruising around Falmouth Bay and Carrick Roads.  Overall, they logged 14 days at sea and 286 nm.  The poor cruising season also affected the numbers of ports and anchorages visited by members.  In addition, having won the trophy for the last three years, Paddy O’Connor graciously declined to enter to enable other members a chance to win.  Second place was awarded to Bev & Kev Whitmill, Saraband, who logged 11 different ports and anchorages, including their first ever overnight at anchor off Coverack. The clear and most worth winner was Graham Gibbs in Freya of Shoreham who logged 26 different ports and anchorages in the course of his Scottish cruise, 17 of which were first visits.  There were 12 submissions for the Schermuly Trophy, due again to the limited cruising available.  Third place went to Bev Whitmill for her “Cornish Summer Cruise”.  Second place was deemed to be at bit short on Schermuly but gained merit for bulk and went to Graham Gibbs for his enthralling adventures recounted in “Scotland Parts 1 to 5”.  The winner for 2017 was Pip Shell for his most entertaining report on “Cruise 6”.  The Cattewater Cup had a number of worthy contenders.  Third place was awarded to the previous years’ winners, Wendy & Graham Davis, “Ruahine”, who participated in a number of Club cruises during the season.  Second place went to Jeny & Richard Fry, “Single N”.  Richard was press ganged into joining the Club when he foolishly tied up on the allocated Club pontoon during one of the Fowey cruises.  The winner was Paul Mack, “Tranquillity”.  Paul had only been a member for 6 months but had participated in most cruises and social events since then, including being a regular at the first Thursday in the month gatherings.  He had also been assisting another member to familiarise herself with handling her new boat.  There were 17 entries for the Happy Snapper Trophy, the competition for which was held as part of the very successful Prize Giving Dinner held at the Elfordleigh Golf & Country Club.  The winners were Bev & Kev Whitmill.

2018 was a very different season in many ways.  There were lots of lovely sunny days but not very much wind. This meant a lot of motoring and not much sailing for some. It was also unusual in that a majority of the weekends were good weather!!  As a result 9 of the planned Club cruises went ahead with a total of 51 boats participating.  The last cruise of the season, a local one day cruise, was only cancelled because it was not going to be sunny.  The Tucknott Trophy was a dead tie between Anke, Terry Rich, & Jemelia, Dave Evans; both completed 5 cruises including 2 to Fowey and 1 to Salcombe, plus signing up for a further 3 cruises.  Anke had signed up for the Tamar cruise but withdrew when advised of the possible draft limitations. The Trophies Sub-Committee considered this just edged Anke into first place.  Therefore, the winner of the Tucknott Trophy for 2018 was Terry Rich, Anke.  2nd place went to Dave Evans, Jemelia, with 4 boats tying for 3rd place, Andrew Pascoe, Papillion, Celia & Roger Coleman, Paloma, Paddy O’Connor, Pearl Fisher, and Paul Mack, Tranquillity.  It was either the glorious weather that kept members away from their computers or the trend to use social media to record their efforts that reduced the entries for the Schermuly Trophy, which was won by Paul Mack, Tranquillity, for his report on his cruise to the Isles of Scilly.  This report and the cruise it logged also won Paul the Walker Trophy.  There were also very few entries for The Baden Webb Memorial Cup.  It appeared Members were quite happy restricting their activities to Fowey and Salcombe!!  Paul Mack and Tranquillity with anchorages in the Isles of Scilly were a close second but the winner with Polkerris, Mevagissey, Mylor & Helford in her log book as well as all the more local favourites was Sandra Lerpiniere in Tamerisk.  The Cattewater Cup was awarded Dave Evans, Jemelia.  Apart from all the Club cruises Jemelia participated in, Dave had been a stalwart supporter of Club social events and volunteered to come on the Committee.  The Club returned to Kitley House for the Prize Giving Dinner.  Kitley House excelled itself yet again and a most enjoyable evening was enjoyed by those attending.  Third place in the Photographic Competition, which attracted 14 entries, went to Alan Casey and second place to Paddy O’Connor.  The winner of Happy Snapper Trophy was Julie Eccles.

2018 was also a very sad year for the Club.  Ray Tucknott, a founding member and the donor of the Club’s first trophy, died in early Autumn.  Martin Gooderson, who had been a member from the Club’s inception, died towards the end of the year after a long and courageous battle against cancer.  Paul Mack, who had only been a member for 18 months, died days before the Prize Giving Dinner. 

2019 saw Nigel Vaughan-Smith retire after three years from his role as Commodore; he had previously held the role of Rear Commodore Sail for four years; during his time as a Club Officer he had led a period of revival of interest in the Club. One of Nigel’s lasting achievements was to gather the information and create an archive and a written history of the Cattewater Cruising Club; he was succeeded by Val Ayres.

Regarding Club Cruises and Club social activities: the season was a great success, the membership stood at 90 – a level which allowed the subscription to remain unchanged at £15. The level of participation in the Club cruises, the Boringdon socials, the Prize Giving Party, the winter walks, the evening talks and a visit to the Dockyard Heritage Centre all reflected how well the Club was supported.

 The favourable summer meant that six of the ten planned Cub cruises went ahead and although none went further west than Fowey, members did get as far east as Brixham during a week of super weather with stop overs at Salcombe and Dartmouth. Twenty-six different boats took part in the Club cruises during the summer.

At a well-attended Prize Giving Party, held in October at The Bridge, the Club made the award of Life Membership to Roger and Celia Coleman who had made the decision to retire from sailing. They had served on the Club Committee since 2008. Between them they had held the roles of Commodore, Vice Commodore, Honorary Treasurer and Honorary Secretary and Committee member. The Cattewater Cup was won by Dave and Nicki Bater; it had first been awarded 25 years ago and to mark the occasion it was presented to him by Mike Simms – the first winner of the trophy. The Schermuly Trophy was won by Pip Shell and it was presented to him by David Hurrell, the 1997 winner. The Tucknott Trophy was won by Ian Foster. The Baden Webb Trophy was won by Bill and Mo Joce. The Walker Trophy was won by Alan Casey. The Happy Snapper Trophy was won by David Evans.

The monthly Boringdon socials carried on through the winter and the Committee continued to meet as normal until early January 2020, at which meeting the arrangements were made for the 2020 Annual General Meeting to be held at the end of March at Plym Yacht Club.

On 19th March the Commodore informed the members that, in line with Government advice regarding the COVID-19  pandemic, the Committee had decided to suspend all Club activities until further notice. This was followed by the members being informed on 29th May that the Committee, after meeting online, had made the decision to cancel the AGM and details of a new Committee for the 2020- 2021 Club year was published. The new Committee was made up of Officers and Committee members previously elected with new members being co-opted to fill the roles of those not wishing to stand for the coming year.

A Club Report was issued for the year 2019 – 2020 to cover the matters normally dealt with at the Annual General Meeting.

2020.  The Covid-19 pandemic had a devastating effect on the Club over the 2020 – 2021 season. All Club social and sailing events were cancelled. The 2020 Annual General Meeting was not held but the Committee elected in 2019 continued to serve and hold online meetings throughout the year and they kept the members informed of the advice received from the RYA regarding compliance with the Government Covid-19 regulations. 

During the summer sailing was allowed but not cruising in company. The Club members actively kept in touch via the WhatsApp group, reporting on their individual day sails and some cruising further afield. The Laying Up Supper / Prize Giving Party could not go ahead and due to the season’s restricted sailing, the only Club Trophy which could be awarded was the Happy Snapper for the photographic competition, which was won by Hilary Poyntz.

In January 2021 the Committee made the decision to cancel the planned 2021 Annual General Meeting and with most of the Committee members being prepared to serve for another year a new Committee was agreed upon which would serve for the 2021 – 2022 club year.

December 2020 was a very sad time for the Club, with members being informed of the death of Life Member, Roger Coleman, who together with his wife Celia had been stalwarts of the Club over many years.          

Past Commodores
1989 – 1991:
Sam Parry-Jones
1991 – 1992: Doug Ivey
1992 – 1994: Mike Walker
1994 – 1995: April Blyth
1995 – 1997: Mike Clarke
1997 – 1999: Rick Thorne
1999 – 2001:
Geoff Wheeler
2001 – 2003: Ann Young
2003 – 2005: Ros Wheeler
2005 – 2008: Ian Peters
2008 – 2013: Geoff Wheeler
2013 – 2016: Celia Coleman
2016 – 2019: Nigel Vaughan-Smith
2019 – 2021: Val Ayres

Club Officers and Committee members
Steering Committee 1989 – 1990
Chairman:
Sam Parry-Jones
Vice Chairman: Roy Dowse
Secretary: Bob Dunkley
Treasurer: Tim Birch
Newsletter Editor: Rob Looker
Committee Member: Bruce King
Committee Member: Dave Pay
Committee Member: Chris Wilson

 1990 – 1991
Commodore:
Sam Parry-Jones
Vice Commodore: Roy Dowse
Honorary Secretary: Bob Dunkley
Honorary Treasurer: Tim Birch
Newsletter Editor: Rob Looker
Cattewater Moorings: Clare Grant
Committee Member: Bruce King
Committee Member: Dave Pay
Committee Member: Michael Newsham

1991 – 1992
Commodore:
Doug Ivey
Vice Commodore: Rob Looker
Honorary Secretary: Brian Collinson
Honorary Treasurer: Tim Birch
Committee Member: Daphne Parry-Jones
Committee Member: Sam Parry-Jones
Committee Member: Baden Webb
Co-opted Member Dec 91: Sandy Rawlinson
Co-opted Member Dec 91: Mike Walker

1992 – 1993
Commodore:
Mike Walker
Vice Commodore: Rick Thorne
Honorary Secretary: Brian Collinson
Honorary Treasurer: Tim Birch
Committee Member: Sam Parry-Jones
Committee Member: April Blyth
Committee Member: Peter Braunton
Committee Member: Julie Sienesi
Committee Member: Russell Smiley
Co-opted Member: Shirley Walker
Co-opted Sailing Coordinator Dec 92: John Boyle

1993 – 1994
Commodore:
Mike Walker
Vice Commodore: Rick Thorne
Honorary Secretary: Brian Collinson
Honorary Treasurer: Tim Birch
Sailing Coordinator: John Boyle
Committee Member: Sam Parry-Jones
Committee Member: April Blyth
Committee Member: Alex Payne
Committee Member: Julie Sienesi
Committee Member: Russell Smiley
Co-opted Member: Shirley Walker
Co-opted Member Sep 93: Ann Young (Ex CBYC)
Co-opted Cadets Officer Feb 94: Greg Phillips

1994 – 1995
Commodore:
April Blyth
Vice Commodore: Anna Jones
Honorary Treasurer: Tim Birch
Honorary Secretary: Brian Collinson
Sailing Secretary: Mike Walker
Cadets Officer: Greg Phillips
Committee Member: Bob Brown
Committee Member: Stella Boundy
Committee Member: Sam Parry-Jones
Committee Member: Alex Payne
Committee Member: Russell Smiley
Committee Member: Shirley Walker
Committee Member: Ann Young

1995 – 1996
Commodore:
Mike Clark
Vice Commodore: Anna Jones
Honorary Rear Commodore: Rob Looker
Honorary Treasurer: Tim Birch
Honorary Secretary: Stella Boundy
Sailing Secretary: Mike Walker
Cadets Officer: Greg Phillips
Committee Member: Rick Thorne
Committee Member: Sue Hames
Committee Member: Julie Sienesi
Committee Member: Bob Clayton
Committee Member: Alex Payne  (Resigned Oct 95)
Committee Member: Ann Young
Committee Member: Shirley Walker
Committee Member: Brian Collinson (Resigned Nov 95)

1996 – 1997
Commodore:
Mike Clark
Vice Commodore: Anna Jones (Resigned Aug 96)
Rear Commodore Sail: Rick Thorne
Honorary Rear Commodore: Rob Looker
Honorary Treasurer: Tim Birch
Honorary Secretary: Mike Walker
Cadets Officer & Membership Secretary: Greg Phillips
Committee Member: Shirley Walker
Committee Member: Sue Hames
Committee Member: Bob Clayton
Committee Member: Stella Boundy
Committee Member: Ann Young
Co-opted Member: Phil Jones

1997 – 1998
Commodore: Rick Thorne
Vice Commodore: Geoff Wheeler
Rear Commodore Sail: Richard Foster
Honorary Rear Commodore: Rob Looker
Honorary Treasurer: Thelma Foster
Honorary Secretary: Mike Walker
Membership Secretary: Greg Phillips
Committee Member: Shirley Walker
Committee Member: Tim Birch
Committee Member: Bob Clayton (Resigned Jun 97)
Committee Member: Ann Young

1998 – 1999
Commodore:
Rick Thorne
Vice Commodore: Geoff Wheeler
Rear Commodore Sail: Richard Foster
Honorary Rear Commodore: Rob Looker
Honorary Treasurer: Jane Thorne
Honorary Secretary: Mike Walker
Membership Secretary: Greg Phillips
Committee Member: Shirley Walker
Committee Member: Tim Birch
Committee Member: Ann Young

1999 – 2000
Commodore:
Geoff Wheeler
Vice Commodore: Ann Young
Rear Commodore Sail: Ros Wheeler
Honorary Treasure: Jane Thorne
Honorary Secretary: Rick Thorne (Resigned Sep 99)
Honorary Secretary: Mike Walker (From Sep 99)
Committee Member: Frank (Arti) Shaw
Committee Member: Shirley Walker

 2000 – 2001
Commodore: Geoff Wheeler
Vice Commodore: Ann Young
Rear Commodore Sail: Ros Wheeler
Honorary Treasurer: Frank (Arti) Shaw
Honorary Secretary: Mike Walker
Membership Secretary: Ian Peters
Committee Member: Graham Holberton
Committee Member: Shirley Walker
Committee Member: Carol Peters
Committee Member: Jane Thorne
Committee Member: Rick Thorne

2001 – 2002
Commodore:
Ann Young
Vice Commodore: Rick Thorne (Until Jul 01) then Ros Wheeler
Rear Commodore Sail: Rick Thorne (Until Jul 01) then Mike Wood
Honorary Treasurer: Frank (Arti) Shaw
Honorary Secretary: Mike Walker (Resigned Jul 01) then Carol Peters
Membership Secretary: Ian Peters
Social Secretary: Geoff Wheeler
Mount Batten Liaison: Mike Trelease
Committee Member: Bob Bryant
Committee Member: Graham Holberton
Committee Member: Ros Wheeler (Until Jul 01) then Rick Thorne
Committee Member: Jane Thorne (Resigned Jul 01)

2002 – 2003
Commodore:
Ann Young
Vice Commodore: Ros Wheeler
Rear Commodore Sail: Mike Wood
Honorary Treasurer: Frank (Arti) Shaw
Honorary Secretary: Carol Peters
Membership Secretary: Ian Peters
Social Secretary: Geoff Wheeler
Mount Batten Liaison: Mike Trelease
Committee Member: Graham Holberton

2003 – 2004
Commodore:
Ros Wheeler
Vice Commodore: Ian Peters
Rear Commodore Sai: Mike Wood
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Carol Peters
Membership Secretary: Ian Peters
Social Secretary: Geoff Wheeler
Committee Member: Graham Holberton
Committee Member: Roger Patrick

2004 – 2005
Commodore:
Ros Wheeler
Vice Commodore: Ian Peters
Rear Commodore Sail: Geoff Wheeler
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Carol Peters
Membership Secretary: Ian Peters 
Committee Member: Dave Hurrell
Committee Member: Roger Patrick

2005 – 2006
Commodore:
Ian Peters
Vice Commodore: Graham Holberton
Rear Commodore Sail: Roger Patrick
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Carol Peters
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Geoff Wheeler
Committee Member: Ros Wheeler

2006 – 2007
Commodore:
Ian Peters
Vice Commodore: Graham Holberton
Rear Commodore Sail: Roger Patrick
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Carol Peters
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Geoff Wheeler
Committee Member: Dave Andrews
Committee Member: Carol Thorne
Committee Member: Rick Thorne

2007 – 2008
Commodore:
Ian Peters
Vice Commodore: Geoff Wheeler
Rear Commodore Sail: Rick Thorne
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Carol Peters
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: John Whiting
Committee Member: Yvonne Traynor
Committee Member: Ros Wheeler

2008 – 2009
Commodore:
Geoff Wheeler
Vice Commodore: Roger Coleman
Rear Commodore Sail: Rick Thorne
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Celia Coleman
Membership Secretary: Pip Shell
Committee Member: Corinne Hurrell
Committee Member: Yvonne Traynor
Committee Member: Ros Wheeler

2009 – 2010
Commodore:
Geoff Wheeler
Vice Commodore: Roger Coleman
Rear Commodore Sail: Graham Norris
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Celia Coleman
Membership Secretary: Pip Shell
Committee Member: Ian Duffie
Committee Member: Ros Wheeler

2010 – 2011
Commodore:
Geoff Wheeler
Vice Commodore: Roger Coleman
Rear Commodore Sail: Graham Norris
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Celia Coleman
Membership Secretary: Pip Shell
Committee Member: Ian Duffie
Committee Member: Ros Wheeler

2011 – 2012
Commodore:
Geoff Wheeler
Vice Commodore: Roger Coleman
Rear Commodore Sail: Graham Norris
Rear Commodore Club: Ian Duffie
Honorary Treasurer: Ann Young
Honorary Secretary: Celia Coleman
Membership Secretary: Pip Shell
Webmaster: Chris Greenwood
Committee Member: Ros Wheeler

2012 – 2013
Commodore:
Geoff Wheeler
Vice Commodore: Roger Coleman
Rear Commodore Sail: Nigel Vaughan-Smith
Rear Commodore Club: Ian Duffie
Honorary Treasurer: Ros Wheeler
Honorary Secretary: Celia Coleman
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Webmaster: Chris Greenwood
Committee Member: Graham Norris

2013 – 2014
Commodore:
Celia Coleman
Vice Commodore: Roger Coleman
Rear Commodore Sail: Nigel Vaughan-Smith
Rear Commodore Club: Ian Duffie
Honorary Treasurer: Ros Wheeler
Honorary Secretary: Corinne Hurrell
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Webmaster: Chris Greenwood
Committee Member: Geoff Wheeler

2014 – 2015
Commodore:
Celia Coleman
Vice Commodore: Bill Hill
Rear Commodore Sail: Nigel Vaughan-Smith
Honorary Treasurer: Roger Coleman
Honorary Secretary: Colin Ayres
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Webmaster: Chris Greenwood/Alan Casey
Committee Member: Bev Whitmill
Committee Member: Kev Whitmill

2015 – 2016
Commodore:
Celia Coleman
Vice Commodore: Bill Hill
Rear Commodore Sail: Nigel Vaughan-Smith
Honorary Treasurer: Roger Coleman
Honorary Secretary: Colin Ayres
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Webmaster: Alan Casey
Committee Member: Bev Whitmill
Committee Member: Kev Whitmill

2016 – 2017
Commodore:
Nigel Vaughan-Smith
Vice Commodore: Val Ayres
Rear Commodore Sail: Alan Eves
Honorary Treasurer: Roger Coleman
Honorary Secretary: Colin Ayres
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Webmaster: Alan Casey
Committee Member: Bev Whitmill
Committee Member: Kev Whitmill
Committee Member: Celia Coleman
Committee Member: Margaret Eves

2017 – 2018
Commodore:
Nigel Vaughan-Smith
Vice Commodore: Val Ayres
Rear Commodore Sail: Alan Eves
Honorary Treasurer: Roger Coleman
Honorary Secretary: Colin Ayres
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Webmaster: Alan Casey
Committee Member: Bev Whitmill
Committee Member: Kev Whitmill
Committee Member: Celia Coleman
Committee Member: Margaret Eves

2018 – 2019
Commodore:
Nigel Vaughan-Smith
Vice Commodore: Val Ayres
Rear Commodore Sail: Alan Eves
Honorary Treasurer: Roger Coleman
Honorary Secretary: Colin Ayres
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Webmaster: Alan Casey
Committee Member: Bev Whitmill
Committee Member: Kev Whitmill
Committee Member: Celia Coleman
Committee Member: Margaret Eves

2019 – 2020
Commodore: Val Ayres
Vice Commodore: Margaret Eves
Rear Commodore Sail: Alan Eves
Honorary Treasurer: Roger Coleman
Honorary Secretary: Colin Ayres
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Club Webmaster: Andrew Pascoe
Committee member: Bev Whitmill
Committee member: Kev  Whitmill
Committee member: Sandra Lerpiniere
Committee member: Celia Coleman
Committee member: David Evans  

2020 – 2021
Commodore: Val Ayres
Vice Commodore: Margaret Eves
Rear Commodore Sail: Alan Eves
Honorary Treasurer: Mike Poyntz
Honorary Secretary: Colin Ayres
Membership Secretary: Pip Shell
Social Secretary: Lynne Shell
Club Webmaster: Andrew Pascoe
Committee member: Bev Whitmill
Committee member: Kev  Whitmill
Committee member: Sandra Lerpiniere
Committee member: David Evans
Committee member: Hilary Poyntz
Committee member: Graham Norris